KALENDER 2017, Kvartal 3
Sidan uppdaterad 2017-08-14 | Webmaster
 
 

Juli 2017

Datum
Klockan
Händelse
Förening / Distrikt / Förbund
Plats - Ort
Lör
1
 
     
Sön
2
14.00
Invigning av Hamndansen Anna Linds plats Vänner av Gammaldans, Ystad Gröningen Marinan, Ystad
Mån
3
 
     
Tis
4
18.30
Dans på stranden, Kent Borgström Df Svingen Kallbadhuset, Ribersborg
Ons
5
 
     
Tor
6
19.00
Hamndans Vänner av Gammaldans, Ystad Gröningen Marinan, Ystad
Fre
7
 
     
Lör
8
 
     
Sön
9
14.00
Sommardans, CD musik Glada Gänget Höör Älvkullen, Höör
Mån
10
 
     
Tis
11
18.30
Dans på stranden, Ingvar Fahst Df Svingen Kallbadhuset, Ribersborg
Ons
12
 
     
Tor
13
19.00
Hamndans Vänner av Gammaldans, Ystad Gröningen Marinan, Ystad
Fre
14
19.00
Sommardans, Kenneth & Co Gdf Rutan Eslöv Trollsjön, Eslöv
Lör
15
 
     
Sön
16
 
     
Mån
17
 
     
Tis
18
18.30
Dans på stranden, Christer Lundgren Df Svingen Kallbadhuset, Ribersborg
Ons
19
 
     
Tor
20
19.00
Hamndans Vänner av Gammaldans, Ystad Gröningen Marinan, Ystad
Fre
21
 
     
Lör
22
16.00 
Sommardans, dansuppvisning+ allmänheten, Sweedz GDF Öresund, Lomma Amfiteatern, Lomma
Sön
23
 
     
Mån
24
 
     
Tis
25
18.30
Dans på stranden, Sweedz Df Svingen Kallbadhuset, Ribersborg
Ons
26
 
     
Tor
27
19.00
Hamndans Vänner av Gammaldans, Ystad Gröningen Marinan, Ystad
Fre
28
19.00
Sommardans, Liljas Gdf Rutan Eslöv Trollsjön, Eslöv
Lör
29
 
     
Sön
30
 
     
Mån
31
18.30
Sommardans, Liljas GDF Öresund, Lomma Amfiteatern, Lomma

UPP

Augusti 2017

Datum
Klockan
Händelse
Förening / Distrikt / Förbund
Plats - Ort
Tis
1
18.30
Dans på stranden, Ajax Df Svingen Kallbadhuset, Ribersborg
Ons
2
 
     
Tor
3
19.00
Hamndans Vänner av Gammaldans, Ystad Gröningen Marinan, Ystad
Fre
4
 
     
Lör
5
19.00
Sommardans, Christer Lundgren Ljunits GDF Slimminge Bygdegård, Janstorp
Sön
6
 
     
Mån
7
18.30
Sommardans, Ingvar Fahst GDF Öresund, Lomma Amfiteatern, Lomma
Tis
8
 
     
Ons
9
 
     
Tor
10
 
     
Fre
11
19.00
Sommardans, Ajax Gdf Rutan Eslöv Trollsjön, Eslöv
Lör
12
19.30
18.00
18.00
Sommardans, CD musik
Grisfest, Per-Åke o Sidney, mat/teckning
Sommardans, Jackpots
Vildrosen Äsperöds GDF
GDF Friska Viljor
GDF Öresund, Lomma
Ramsåsa
Folkets Hus, Teckomatorp
Amfiteatern, Lomma
Sön
13
 
     
Mån
14
 
     
Tis
15
 
     
Ons
16
 
     
Tor
17
 
     
Fre
18
 
     
Lör
19
 
     
Sön
20
 
     
Mån
21
 
     
Tis
22
 
     
Ons
23
 
     
Tor
24
 
     
Fre
25
 
     
Lör
26
19.00
Sommardans, Jackpots Gdf Rutan Eslöv Trollsjön, Eslöv
Sön
27
 
     
Mån
28
 
     
Tis
29
 
     
Ons
30
 
     
Tor
31
 
     

Upp

September 2017

Datum
Klockan
Händelse
Förening / Distrikt / Förbund
Plats - Ort
Fre
1
19.30
Sommardans, CD musik Vildrosen Äsperöds GDF Ramsåsa
Lör
2
19.30
Dans, Sweedz Ljunits GDF Erikslunds Bygdegård, Gamla Lundavägen 772
Sön
3
 
     
Mån
4
 
     
Tis
5
 
     
Ons
6
 
     
Tor
7
 
     
Fre
8
20.00
Dans, Rent Drag Glada Gänget Höör / Hörby Frosta GDF Granbacken, Löberöd
Lör
9
19.30
Dans, Liljas GDF Vårsol Folkets Park, Sjöbo
Sön
10
 
     
Mån
11
 
     
Tis
12
 
     
Ons
13
 
     
Tor
14
 
     
Fre
15
 
     
Lör
16
19.00
19.30
19.30
19.30
Dans, Jackpots
Dans, Liljas
Dans, Ajax (Grisfest)
Dans, (Grisfest)
GDF Friska Viljor
GDF Treklangen, Anderslöv
Vildrosen Äsperöds GDF
GDF Snapphanen
Folkets Hus, Teckomatorp
Folkets Hus, Svedala
Parken Intim, Tomelilla
Stoby Bygdegård, Stoby
Sön
17
 
     
Mån
18
 
     
Tis
19
 
     
Ons
20
 
     
Tor
21
 
     
Fre
22
19.30
Dans, CD - Kultis Vildrosen Äsperöds GDF Ramsåsa
Lör
23
19.30
Dans, Ajax (f.d. Remlénz) Df Svingen Dansrotundan, Klagshamn
Sön
24
 
     
Mån
25
 
     
Tis
26
 
     
Ons
27
 
     
Tor
28
 
     
Fre
29
19.30
Höstkultis, Christer Lundgren Vänner av Gammaldans, Ystad Slimminge Bygdegård, Janstorp
Lör
30
19.30
19.00
Dans, Sweedz
Dans, Ingvar Fahst (Teckning)
GDF Öresund, Lomma
Virvelvindens Dansförening
Dansrotundan, Lomma
Grönadahl Bygdegård, Vallåkra

Upp