KALENDER 2018, Kvartal 1
Sidan uppdaterad 2018-03-17 | Webmaster
 
 

Januari 2018

Datum
Klockan
Händelse
Förening / Distrikt / Förbund
Plats - Ort
Mån
1
 
     
Tis
2
 
     
Ons
3
 
     
Tor
4
 
     
Fre
5
19.30
19.30
Dans, Löpsjötorparens
Dans, Ingvar Fahst
Arkelstorps GDG
Vildrosen Äsperöds GDF
Arkelstorps Folkets Hus
Ramsåsa
Lör
6
19.30
Dans, Sweedz Ljunits GDF Erikslunds Bygdegård, Gamla Lundavägen 772
Sön
7
     
Mån
8
     
Tis
9
     
Ons
10
     
Tor
11
     
Fre
12
20.00
Dans, Sweedz Glada Gänget Höör / Hörby Frosta GDF Granbacken, Löberöd
Lör
13
19.30
Dans, Källströms GDF Vårsol Folkets Park, Sjöbo
Sön
14
     
Mån
15
     
Tis
16
     
Ons
17
     
Tor
18
     
Fre
19
     
Lör
20
19.30
19.00
Dans, Liljas
Dans, Ingvar & Co
GDF Treklangen, Anderslöv
GDF Friska Viljor
Folkets Hus, Svedala
Folkets Hus, Teckomatorp
Sön
21
     
Mån
22
     
Tis
23
 
     
Ons
24
 
     
Tor
25
 
     
Fre
26
 
     
Lör
27
19.30
19.30
19.00
Dans, Källströms
Dans, Svante & Co, Årsmöte
Dans, Ingvar Fahst, Årsmöte
GDF Öresund, Lomma
Df Svingen
Virvelvindens Dansförening
Dansrotundan, Lomma
Dansrotundan, Klagshamn
Grönadahl Bygdegård, Vallåkra
Sön
28
     
Mån
29
 
     
Tis
30
 
     
Ons
31
 
     

UPP

Februari 2018

Datum
Klockan
Händelse
Förening / Distrikt / Förbund
Plats - Ort
Tor
1
 
     
Fre
2
20.00
Dans, Liljas Glada Gänget Höör / Hörby Frosta GDF Granbacken, Löberöd
Lör
3
19.30
Dans, Christer Lundgren (årsmöte) Ljunits GDF Erikslunds Bygdegård, Gamla Lundavägen 772
Sön
4
     
Mån
5
     
Tis
6
     
Ons
7
     
Tor
8
     
Fre
9
     
Lör
10
19.30
19.00
Dans, Sweedz
Dans, Anders & Co Dansen inställd! (årsmöte 17.00)
GDF Vårsol
GDV Ekeby
Folkets Park, Sjöbo
Flamman, Ekeby
Sön
11
     
Mån
12
     
Tis
13
     
Ons
14
     
Tor
15
     
Fre
16
     
Lör
17
19.00
19.00
Dans, Källströms (årsmöte, mat,teckning)
Dans, Nordhs
GDF Friska Viljor
GDF Öresund, Lomma
Folkets Hus, Teckomatorp
Dansrotundan, Lomma
Sön
18
     
Mån
19
 
     
Tis
20
 
     
Ons
21
 
     
Tor
22
 
     
Fre
23
 
     
Lör
24
19.30
18.00
19.00
11.15
Dans, Ajax
Årsmöte
Dans, Christer Lundgren trio (Soppafton/ingen teckning)
Dansstuga, Kenneth & Co (Mat/teckning)
GDF Treklangen, Anderslöv
Vildrosen Äsperöds GDF
Virvelvindens Dansförening
Vänner av Gammaldans, Ystad
Folkets Hus, Svedala
Ramsåsa
Grönadahl Bygdegård, Vallåkra
Slimminge Bygdegård, Janstorp
Sön
25
     
Mån
26
     
Tis
27
18.00
Årsmöte Vänner av Gammaldans, Ystad Bromma Bygdegård, Ystad
Ons
28
     

Upp

Mars 2018

Datum
Klockan
Händelse
Förening / Distrikt / Förbund
Plats - Ort
Tor
1
 
     
Fre
2
20.00
Dans, Ajax inställt pga snöoväder Glada Gänget Höör / Hörby Frosta GDF Granbacken, Löberöd
Lör
3
19.30
19.30
Dans, Jackpots inställt pga snöoväder
Dans, Christer, Ola o Berit inställt pga snöoväder
Ljunits GDF
Df Svingen
Erikslunds Bygdegård, Gamla Lundavägen 772
Dansrotundan, Klagshamn
Sön
4
     
Mån
5
     
Tis
6
     
Ons
7
     
Tor
8
     
Fre
9
     
Lör
10
19.30
19.00
Dans, Ingvar Fahst
Dans, Ajax Dansen inställd!
GDF Vårsol
GDV Ekeby
Folkets Park, Sjöbo
Flamman, Ekeby
Sön
11
     
Mån
12
     
Tis
13
     
Ons
14
     
Tor
15
     
Fre
16
     
Lör
17
19.00
19.30
19.30
Dans, Anders & Co
Dans, Rent Drag (Kulturvecka)
Dans, Kultis till CD inställt pga snö
GDF Friska Viljor
GDF Öresund, Lomma
Vildrosen Äsperöds GDF
Folkets Hus, Teckomatorp
Dansrotundan, Lomma
Ramsåsa
Sön
18
     
Mån
19
     
Tis
20
     
Ons
21
     
Tor
22
     
Fre
23
19.30
Dans, Sweedz (Vårfest)(mat/teckning) Df Svingen Dansrotundan, Klagshamn
Lör
24
     
Sön
25
     
Mån
26
     
Tis
27
     
Ons
28
     
Tors
29
     
Fre
30
19.30
19.00
Dans, Ingvar Fahst's trio (Långfredag)
Dans, Jackpots (Påskbord/teckning)
GDF Treklangen, Anderslöv
Virvelvindens Dansförening
Folkets Hus, Svedala
Grönadahl Bygdegård, Vallåkra
Lör
31
19.30
Dans, RoseMaries (Påskbuffé)
Dans, Ajax (Mat/teckning)
Arkelstorps GDG
Vänner av Gammaldans, Ystad
Arkelstorps Folkets Hus
Slimminge Bygdegård, Janstorp

Upp